Gorączka Bemowskiej Nocy to oferta skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej z Dzielnicy Bemowo m. st Warszawy w okresie marzec – wrzesień 2014.

Celem projektu było propagowanie historii sportowego tańca nowoczesnego z końca lat 70-tych ub. wieku, połączonego z promocją aktywności fizycznej w formie fitness. W ramach zadania przeprowadzono treningi w zakresie sportowego tańca nowoczesnego oraz treningi fitness, w celu jak największego zaangażowania się dzieci i młodzieży w formy aktywności fizycznej.

Realizując cykl treningów dotyczących sportowego tańca nowoczesnego przybliżaliśmy czasy narodzin tańca dyskotekowego – tańca, który nie był tylko amatorską zabawą, ale również sportem i sztuką. Realizując cykl treningów dotyczących fitness, przekazywaliśmy uczestnikom wspaniałą dynamikę ruchu, dzięki odpowiedniej muzyce i entuzjazmowi instruktora.

Treningi pn. „Gorączka Bemowskiej Nocy”, pozwoliły przybliżyć dziedzictwo disco dance, które z każdym rokiem ulega coraz większemu zapomnieniu.

Po kilkumiesięcznych treningach, dzieci i młodzież docelowo zaprezentowała sportowy taniec nowoczesny z filmu „Gorączka Sobotniej Nocy” (Saturday Night Fever) w rytm muzyki zespołu BEE GEES – „Night Fever” oraz  „You Should Be Dancing”.

Prezentacja zdobytych umiejętności nastąpiła w Amfiteatrze im. Michaela Jacksona pn. „Gorączka Bemowskiej Nocy”, zorganizowana przez Fundację EDUSA przy współpracy Bemowskiego Centrum Kultury.

Cykl treningów uwieńczony widowiskiem sportowym pozwolił: zagospodarować czas wolny oparty na aktywności fizycznej, kształtować pozytywne cechy charakteru takie jak: odwaga, cierpliwość, wytrwałość, odporność na trud i zmęczenie, nabywać umiejętności współpracy w grupie, akceptacji innych dzieci a przede wszystkim samego siebie poprzez pokonywanie własnych, nowo odkrytych barier, poprawić pamięć, spostrzegawczość, orientację, uwagę oraz inteligencję twórczą i ruchową, rozwijać refleks, koordynację ruchową, dyscyplinę, wypracować zachowania wpływające na poziom zadowolenia z życia.

Zawodnicy trenowali kondycję, technikę, pracowali nad emocjami, wytrzymałością. W celu wypracowania układów tańca sportowego, zajęcia z drużyną prowadził instruktor tańca nowoczesnego. W celu o dbałość, związaną z jak największym zaangażowaniem się dzieci i młodzieży w formy aktywności fizycznej i wykorzystanie ich w stopniu odpowiednim do możliwości, czuwał instruktor fitness. W zakresie obsługi technicznej bezpośrednio związanej z treningami pomagali wolontariusze, praktykanci i wychowawcy.

 

Gorączka Bemowskiej Nocy 1

Gorączka Bemowskiej Nocy 2

Gorączka sobotniej nocy to amerykański film z 1977 roku, który opowiada historię 19-letniego Tony’ego Manero, chłopaka pochodzącego z biednej dzielnicy, który na co dzień pracuje w sklepie chemicznym sprzedając farby. Jego codzienne życie przeplata się z sobotnimi wypadami na dyskoteki, które pozwalają mu oderwać się od szarej rzeczywistości. Tony w zasadzie niczym nie różni się od swoich przyjaciół. Jednak jest jedna, bardzo ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Chłopak jest niezwykłym miłośnikiem tańca i nie da się ukryć, wybitnym tancerzem. Na parkiecie budzi się w nim ogromna pasja. Czuje, że tylko, gdy tańczy, jest podziwiany. Jego popisy zostają nagradzane brawami i nierzadko nagrodami w konkursach. Tony to niespełnione marzenie wielu dziewczyn, które pragną, choć na chwilę z nim zatańczyć i spędzić z nim trochę czasu.

Gorączka sobotniej nocy została obrana za ikonę kultury disco, i końca lat 70., a piosenki zespołu Bee Gees zajmowały pierwsze miejsca na listach przebojów. W główną rolę wcielił się John Travolta. Rola Tony’ego przyniosła mu ogromną popularność. Produkcja stała się bez wątpienia ikoną kultury disco.

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa